Dydaktyczne pomoce naukowe Lampy Mr Maria

Jednym z prostych pomysłów, które można wykorzystać w każdym domu jest tor samochodowy utworzony z taśmy malarskiej lub izolacyjnej. Dzieci – często również dziewczynki – uwielbiają bawić się samochodami. Taki pojazd nie może jednak jeździć po dowolnej przestrzeni, oczywiście powinien mieć drogę lub tor wyścigowy. W sprzedaży dostępne są drogie tory, które można rozłożyć w pokoju. Niestety nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń.

Poza tym, rozkładana, plastikowa jezdnia wymaga wiele wysiłku, który nie zawsze jest proporcjonalny do ilości czasu, którym dzieci w ogóle się interesują taką zabawką. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć złożony tor z taśmy. W jaki sposób to zrobić? Nie jest to nic skomplikowanego. Po prostu razem z dzieciakami obmyślcie trasy, po których mogłyby jeździć samochody i wyklejcie z taśmy ramy takiej drogi. Nie zapomnij o wielu ostrych zakrętach, wzniesieniach czy skrzyżowaniach.

Tor może prowadzić przez cały pokój i obejmować nie tylko podłogę. Samochodziki mogą podjeżdżać pod wzniesienia w postaci kanapy czy pufy. Dodatkową zaletą takiego prostego toru jest to, że jego zwinięcie zajmie tylko chwilę. W końcu wystarczy odkleić taśmę, która nie zostawia śladów i wrzucić ją do kosza. A co ze skrupulatnie zaplanowaną trasą? Cóż, dzieci już z pewnością znudziły się pokonywaniem w kółko tych samych zakrętów i następnego dnia z nowym zapałem zaczną się ścigać po zupełnie nowej trasie.

Taśma powstrzyma też dzieciaki przed próbami narysowania toru przy pomocy kredek, co mogłoby odbić się niestety niekorzystnie na wyglądzie domowych mebli.