Wspinaczka zdobywa serca coraz większego grona – dziś bardzo dużo osób wyjeżdża w góry już nie po to, by pozjeżdżać na nartach, lecz raczej po to, aby zdobyć kilka szczytów. Nic zresztą dziwnego, bo wspinanie się daje niesamowitych wrażeń – ale przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że wspinaczka wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie każdy jest w stanie zdobyć niektóre szczyty – niektórzy mają ograniczenia fizyczne, podczas gdy inni finansowe. Sprzęt wspinaczkowy nie jest tani, ale to konieczność, jeśli chcemy w sposób zaawansowany zająć się naszą pasją.

Warto więc potraktować te zakupy jako inwestycję w przyszłość – zarówno w nas samych, jak i w nasz rozwój. Ale co tak właściwie powinniśmy zakupić, jeśli chodzi o sprzęt wspinaczkowy? Do najważniejszych elementów takiej górskiej „wyprawki” należeć będą:

  • buty wspinaczkowe,
  • uprząż,
  • przyrządy i akcesoria asekuracyjne (w tym ekspresy, karabinki czy kości),
  • lina,
  • kask,
  • plecak,
  • odpowiednia odzież.

Wszystkie te elementy mają duże znaczenie i nie warto wybierać się w góry bez nich. Dobrym przykładem jest zapewnienie sobie odpowiedniej asekuracji, co nie jest możliwe bez akcesoriów czy przyrządu asekuracyjnego.

Oczywiście istnieje wiele różnych tras, gdzie nie jest wymagana pełna asekuracja i zdobycie szczytu jest stosunkowo łatwe, natomiast mamy też wiele takich dróg, gdzie tego typu sprzęt wspinaczkowy jest po prostu konieczny.

Gdzie znaleźć najlepszy sprzęt wspinaczkowy?

Poszukiwania sprzętu, odzieży, obuwia czy akcesoriów możemy prowadzić na wiele różnych sposobów. W ostatnich latach bardzo popularne stały się oczywiście specjalistyczne sklepy internetowe, gdzie znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów i z pewnością bez większych problemów skompletujemy cały potrzebny nam sprzęt wspinaczkowy. Jest to spore ułatwienie dla miłośników gór, gdyż nie musimy nawet wychodzić z domu.

Można też postawić na stacjonarne sklepy lub salony sportowe – tam również czekają na nas setki różnego rodzaju specjalistycznych produktów i wysokiej jakości sprzęt wspinaczkowy, zarówno dla tych bardziej zaawansowanych, jak i dla początkujących. Zanim jednak rozpoczniemy nasze poszukiwania, warto jest określić wszystkie potrzeby oraz wymagania, jak również pomyśleć o budżecie, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na wybrane akcesoria i sprzęty.