kot rasy bengalskiej

Podczas jazdy konnej musimy przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście wygoda i nieskrępowane ruchy też są ważne, jednak to bezpieczeństwo powinno być dla nas najważniejsze i powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, abyśmy korzystali z rzeczy, które mają chronić nas przed różnymi urazami. Wbrew pozorom, na urazy narażona jest również nasza głowa, kiedy spadniemy z konia, albo dojdzie do uderzenia kopytem. Jednym z rozwiązań, które mają chronić naszą głowę są toczki na konia.

Czym jest toczek?

Jeżeli zastanawiamy się czym jest toczek na konia, to warto wiedzieć, że jest to specjalne nakrycie na głowę, które ma chronić przed urazami.

Ponieważ posiada pasek zapinany pod brodą, mamy pewność, że nie będzie się on przesuwał, a więc nie musimy się martwić, że spadnie nam podczas jazdy . Taki toczek niejednokrotnie posiada krótki daszek, dzięki czemu nasze oczy są osłonięte przed słońcem. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że materiał, z którego wykonany jest toczek, nie pęka podczas upadku czy uderzenia, a to oznacza, że większa siła uderzenia jest przenoszona na głowę. To też oznacza, że mimo posiadanego toczka, możemy ulegać poważniejszym wypadkom, niż gdybyśmy mieli kask.

Z czego jest wykonany?

Jeśli chodzi o toczki na konia, to mogą one być wykonane z włókna szklanego, a następnie obciągnięte specjalnym materiałem.

Jednak pamiętajmy, że chociaż są one bardzo ładnie i będziemy prezentować się w nich elegancko, to mimo wszystko nie będą one chroniły naszej głowy tak dobrze jak kask. Jeśli uczymy się jeździć i będziemy poruszać się przede wszystkim na lonży, to taki toczek na konia w zupełności wystarczy, jednak podczas skoku przez przeszkody czy planując szybką jazdę, warto się zastanowić, czy nie powinniśmy takiego toczka zastąpić kaskiem, który jest bardziej wytrzymały i pęka podczas uderzenia. Toczek na konia, to jeden z elementów ubioru jeźdźca, którym możemy chronić naszą głowę podczas jazdy konnej. Z pewnością w wielu przypadkach można z niego spokojnie korzystać, bo tą ochronę w podstawowym stopniu będzie nam zapewniał. Jednak przy szybszej jeździe, albo bardziej niebezpiecznych skokach przez przeszkody, warto dokładnie przemyśleć, czy powinniśmy stawiać na taki toczek, czy może jednak powinniśmy zdecydować się na specjalny kask, który będzie posiadał odpowiednie certyfikaty.