Gadżety odblaskowe zwiększają widoczność pieszego po zmroku i zapewniają mu bezpieczeństwo. Są też chętnie wykorzystywane przez rowerzystów czy biegaczy, którzy na swoje wyprawy wybierają się właśnie po zmroku. Odblaski mają szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych uczestników ruchu drogowego – dzieci, które wybierają się do szkoły, gdy jeszcze nie zaczęło świtać, czy wracają do domu, gdy już zapadł zmrok. Czasem zwykły odblaskowy breloczek przyczepiony do tornistra czy prosta kamizelka odblaskowa zarzucona na kurtkę są w stanie uratować życie. Dzięki takim gadżetom dziecko staje się widoczne dla kierowcy. W ten sposób można uniknąć wielu poważnych wypadków. Oznakowanie dziecka odblaskami nie powinno być domeną tylko zapobiegawczych rodziców.

W określonych przypadkach właściwe oznakowanie dzieci odblaskami jest obowiązkowe!

Odblaski to gwarancja bezpieczeństwa

Wiele ludzi, a w tym dzieci, wychodzi z domu, gdy jeszcze nie zaczęło świtać, a wraca, gdy już zapada zmrok. Jeśli pieszy porusza się po dobrze oświetlonym chodniku, nie ma zagrożenia, ale jeśli musi pokonać słabo oświetloną drogę, a nawet pobocze, pojawia się niebezpieczeństwo wypadku. Nieoznakowany odblaskami pieszy jest niewidoczny dla pojazdów, co stanowi zagrożenie. Szczególnie, jeśli ubrany jest w ciemny strój, bez żadnych jaskrawych elementów, wtedy przydają się odblaski dla dzieci. Widoczność pogarszają również pewne warunki pogodowe – deszcze czy śnieżne zamiecie. Odblaskowe w prosty sposób zwiększają naszą widoczność i nasze bezpieczeństwo. Nie są przeznaczone jedynie dla chętnych.

W niektórych przypadkach są wręcz obowiązkowe!

Odblaski w świetle prawa

Według przepisów ruchu drogowego obowiązkiem noszenia odblasków objęte są dzieci, które nie ukończyły 15. roku życia i które poruszają się po zmroku po drogach terenu niezabudowanego. A co z młodszymi dziećmi? Dzieci do 7. roku życia nie mogą nawet poruszać się po takich drogach i w takich warunkach bez opieki dorosłych. Dzieci mogą zakładać kamizelkę odblaskową czy samozaciskowe opaski na ramiona. Dobrym rozwiązaniem są też odblaskowe breloki doczepiane do plecaka lub naklejki. Najważniejsze, by dziecko było dobrze oznakowane odblaskami i widoczne dla kierowców.

www.kokoriko.com.pl